14:01

ČlánkyTechnika


Tlačiť v 3D je dnes jednoduché

11.03.2011 15:56  /   2

Klasické stolové tlačiarne sú v našich domácnostiach už od osemdesiatych rokov minulého storočia. Doba od vtedy veľmi pokročila a my sme sa dostali do štádia, kedy si budeme môcť na domácej tlačiarni vytlačiť napríklad nový tanier namiesto toho, ktorý sme práve rozbili.

 

2D tlačiareň | hp.com

2D tlačiareň | hp.com

Trojrozmerný tisk, alebo skrátene 3D tisk, je dnes pojem, ktorý už dlho nepoužívajú iba vedci a profesionáli. Pomocou 3D tlačiarní je dnes možné vytlačiť skoro hocijaký objekt a verte alebo nie kľudne aj na vašom pracovnom stole.

Metód 3D tisku je niekoľko. Každá z nich má nejaké výhody aj nevýhody, no ja by som rád spomenul jednu, ktorá sa anglickou skratkou nazýva FDM. Táto metóda, celým názvom „Fused deposition modeling“, je založená na postupnom nanášaní vrstiev roztaveného plastu, až kým nevznikne celý objekt. Jej zaujímavosť však spočíva hlavne vo finančne nenáročnom a ľahkom zostavení tlačiarne, čo si všimli vývojári stojaci za projektom RepRap. Cieľom tohto projektu je vyvinúť opensource 3D tlačiareň, ktorú si môže doma postaviť ktokoľvek.

RepRap

Táto 3D tlačiareň je vyvíjaná nadšencami z celého sveta. Projekt tejto tlačiarne je opensource, čo znamená, že všetky plány, ktoré sú potrebné na zostavenie tlačiarne, sú voľne dostupné. RepRap používa na tlačenie vyššie spomínanú metódu. To čo je na RepRape zaujímavé, je to, že sa táto tlačiareň dokáže sama vytlačiť. Samozrejme, zatiaľ nieje možné vytlačiť každý jeden kúsok potrebný na jej zostavenie. Problémom sú integrované obvody, mikročipy a motory, ktoré celú tlačiareň riadia, všetky ďalšie časti dokáže tlačiareň vytlač sama v priebehu niekoľkých hodín. Ako náplň používa RepRap tenké plastové vlákna (priemer okolo pol centimetra). Tieto vlákna sa v tlačovej hlavni, nazývanej extrudor, roztavia a nanesú na tlačovú plochu. Takto je nanesená ďalšia a ďalšia vrstva, až kým nieje objekt, ktorý ste si predtým namodelovali v počítači, hotový. Na modelovanie objektov je možné použiť ľubovolný 3D editor (napríklad Blender, OpenSCAD).

Stránku projektu RepRap nájdete na adrese reprap.org, kde si tiež môžete prečítať návod na stavbu a zistiť, kde sa dá kúpiť hotové zariadenie. Cena všetkých potrebných súčiastok sa pohybuje okolo 700 eur. Aby ste mali predstavu ako také tlačenie RepRapom vyzerá pridám video, na ktorom RepRap tlačiareň tlačí súčiastky na výrobu svojich príbuzných:

Komerčné tlačiarne

Okrem RepRapu existuje samozrejme mnoho iných 3D tlačiarní. Mnohé z nich sú komerčné. Výhodou týchto komerčných strojov je o niečo pokročilejšia technológia. Ich nevýhodou je nehorázne vysoká cena (kľudne aj 20000 dolárov) a väčšie rozmery. Medzi komerčných výrobcov patrí napríklad Objet a Dimension.

K zaujímavej technológii 3D tisku by to bolo všetko. Pokiaľ by ste chceli niečo doplniť alebo upozorniť na nejakú zaujímavú 3D tlačiareň, kľudne využite diskusiu pod článkom.

Galéria k článku

2D tlačiareň<br />hp.com

2D tlačiareň
hp.com

3D tlačiareň RepRap<br />reprap.org

3D tlačiareň RepRap
reprap.org


(C) 2012, Autorské práva tvojden.sk a jeho redakcia. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu ( okrem povoleného zdieľania ) tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu tvojden je výslovne zakázané.

Názory iných Váš názor a názory iných


1.

Marek M. o 08:28 13.03.2011

Tieto veci mi prídu ako totálne zbytočné. Tlač je pomalá, môžem robiť len výrobky z jedného materiálu o nejakej presnosti sa tu asi ani nedá hovoriť. Klasické ale aj moderné metódy obrábania a tvárnenia ostávajú v tomto smere neprekonané.

2.

autor o 11:53 13.03.2011

Presnosť týchto tlačiarní je ovplyvnená viacerými faktormi - presnosť motorov, ktoré pohybujú tlačením objektom, hrúbka nanášanej vrstvy, hrúbka trubice, ktorá vrstvu nanáša. Pri projekte RepRap je udávaná hrúbka vrstvy na 0.3 mm a presnosť motorov 0.1 mm, priemer trubice až 0.5 mm. Komerčné tlačiarne ponúkajú samozrejme lepšiu presnosť (zatiaľ?). Presnosť je to evidentne nepostačujúca na vytlačenie mikročipu 32nm technológiou, ale na objekty ako je pohár, tanier, okuliare alebo telo pre doma vyrobeného robota poháňaného mikrokontrolérom stačí úplne. O tom či je tlač pomalá alebo nie je ťažko hovoriť. Pri 3D tlačení tlači celý objekt jedná tlačiareň, pričom pri pásovej výrobe je výroba rozdelená na niekoľko častí, ktoré sa súčasne vykonajú na desiatkach objektov (asi sa zhodneme na tom, že táto technológia to továrni ešte nejaký ten rok patriť nebude :)). Čo sa týka tlačenia viacerými materiálmi, tak RepRap túto možnosť neponúka, ale tlačiarne z dielni Objet už áno (to sa snaď čoskoro zmení). Táto technológia určite ešte nieje pripravená na použitie v bežných domácnostiach (keď nerátame domácnosti geekov ako bežné :)), ale určite nieje zbytočná a jej budúcnosť bude určite veľmi zaujímavá. PS: Ešte by som rád spomenul, že na RepRape je možné vytlačiť tranzistor - http://hackaday.com/2010/12/15/reprapped-transitors/

Váš názor Váš názor