13:59

ČlánkyTechnika


Ako nedostať pokutu za poškodené čelné sklo

30.03.2011 16:48

Môže sa to stať kdekoľvek a takmer kedykoľvek. Na preplnenej mestskej ulici ale aj na diaľnici. Spod kolesa iného auta vyletí kamienok a máte škodu. V lepšom prípade máte na čelnom skle len menšiu bodku, v tom horšom už poriadnu prasklinu, a treba ísť ihneď do autosklo servisu. V opačnom prípade môžete prísť o technický preukaz, nehovoriac o riziku, ktoré pokračovaním v jazde podstupujete.

 |

Vozidlo s prasknutým alebo poškodeným čelným sklom v stieranej ploche čelného skla s veľkosťou viac ako 20 mm je podľa platných právnych noriem Slovenskej republiky  technicky nespôsobilé na jazdu na pozemnej komunikácii.  Stieranou plochou čelného plocha je pritom plocha, ktorú pri svojom zábere očisťujú stierače na skle (tak ako je vidieť na obrázku).

Ak je vozidlo technicky nespôsobilé na ďalšiu premávku, policajt môže prinajlepšom udeliť vodičovi pokutu, ale tiež zadržať osvedčenie o evidencii vozidla ako aj tabuľku s evidenčným číslom (§ 72 Zákona o cestnej premávke).  Ak je vodičovi zadržané osvedčenie o evidencii vozidla a tabuľky s evidenčným číslom nie je možná ďalšia jazda s takýmto vozidlom.
Čo ak sa Vám takáto situácia stane na diaľnici a pri policajnej kontrole Vám odoberú osvedčenie o evidencii vozidla? Jediná možnosť je dať vozidlo odtiahnuť do autosklo servisu, a teda okrem pokuty zaplatíte aj odťah vozidla.
Ak Vám kamienok spôsobil na čelnom skle hoci len malú bodku, ktorá nie je väčšia ako 20 mm, nečakajte a neodkladajte opravu skla. Je dokázané, že až 90 % poškodení čelného skla začína malou bodkou, ktorú je možné opraviť, bez nutnosti výmeny čelného skla. Jazdou po nerovnostiach či náporom vzduchu sa môže kedykoľvek malé poškodenie zmeniť na prasklinu a ohroziť tým Vašu bezpečnosť.

V Autoskle Hornet® vo väčšine prípadov takéto malé poškodenie (menšie ako 2 EUR minca) dokážeme opraviť a prinavrátiť tak sklu jeho pôvodné vlastnosti. Oprava zaberie len 30 minút Vášho času a vo väčšine prípadov čelné sklo opravíme bez toho, aby ste čokoľvek platili. V prípade potreby je možné využiť i službu Hornet®  mobilný servis. Technik príde ku Vám domov, či do práce a vyrieši komplexne problém s poškodeným sklom na jednom mieste, Vy už tak nemusíte nikam chodiť.
V prípade vzniku poškodenia na čelnom skle je však nevyhnutné bezodkladne prelepiť poškodenie Nálepkou prvej pomoci a kontaktovať CALL CENTRUM Autoskla Hornet® 0800 10 20 20. Sme tu preto, aby sme Vám pomohli.

Okamžité online riešenie na www.hornet.sk.


(C) 2012, Autorské práva tvojden.sk a jeho redakcia. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu ( okrem povoleného zdieľania ) tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu tvojden je výslovne zakázané.