14:01

ČlánkyŠport


Futbal v Košiciach

01.03.2011 16:15  /   0

Pred začiatkom jarnej časti prebiehajúcej sezóny slovenskej Corgoň ligy bolo zaujímavé sledovať situáciu v troch kluboch namočených do boja o záchranu. Kým Dubnica a Prešov posilnili svoj káder, košický MFK sa zbavil dvoch najlepších individualít – kanoniera Nováka a technika Milinkoviča.

VŠA | Adrián Byrtus

VŠA | Adrián Byrtus

Prezident klubu Podolák k tomu zaujal jednoznačné stanovisko – "Utŕžené peniaze zabezpečia klubu dostatok financií na dohratie ročníka".

Ono, po tom čo sa v médiách objavili informácie, že MFK je na zozname dlžníkov Sociálnej poisťovne, a do problémov sa pre krízu dostáva aj finančné dieťa prezidenta, a zároveň hlinené prasiatko klubu, kamiónový prepravca Steel Trans sa nič iné nedalo očakávať.

Zarážajúce je možno skôr to, že tento hrozivý fakt nespôsobil medzi športovými fanúšikmi v Košiciach výrazné vzrušenie.

Bičovaný nezáujmom

No čo, zase raz zanikne jeden futbalový klub, povedali si.

Neubehlo ani 7 rokov, odvtedy, čo zo scény zmizol 1.FC Košice. Napriek tomu, že sa zapísal do dejín nielen slovenského, ale účasťou v skupinovej fáze Ligy majstrov, aj európskeho futbalu. Ak si rozoberieme históriu oboch klubov, nájdeme viacero spoločných javov.

Vymenujme si ich:

  1. Nástup neznámeho klubu – 1.FC Košice vznikol roku 1992, akousi fúziou klubov VSS a VŠŽ Košice. Hoci sa našli ľudia, ktorý protestovali proti zániku tradičnej značky VSS, boli umlčovaný argumentom, že tri kluby z jedného mesta, hrajúce sa na vlastnom pieskovisku (okrem spomínaných ešte Lokomotíva) nemôžu zaznamenať výrazný úspech. Po jeho zániku v roku 2004 sa zo všetkých miest ozýval dopyt po profesionálnom klube v metropole východu. Na scéne sa objavil Blažej Podolák, svojím spôsobom obdoba Alexandra Rezeša, ktorý svoj klub z Ličartoviec premenoval a presťahoval. Novovzniknuté MFK nemalo v druhej lige výrazného konkurenta, prvenstvo si zabezpečilo už niekoľko kôl pred koncom súťaže. Návrat do prvej ligy, bola v Košiciach veľká vec, a návštevnosť do konca jesennej časti neklesala pod 4000.
  2. Úspechy – 1.FC sa prepracovalo medzi špičku domácej súťaže. V rokoch 1997 a 1998 zvíťazilo v domácej lige, vybojovalo si účasť v európskom pohári, a ako prvý slovenský klub postúpilo do skupinovej fázy Ligy Majstrov - MFK sa prepracovalo medzi špičku domácej súťaže. V roku 2009 zvíťazilo v Slovenskom pohári a vybojovalo si účasť v európskom pohári. V predkole Európskej lige narazilo na AS Rím. Domáca remíza 3:3 po vynikajúcom výkone spôsobila rozruch aj v zahraničí. (O výbuchu v odvete 1:7 radšej pomlčíme)
  3. Sny o novom štadióne – Vezúc sa na vlne záujmu prišli do Košíc plány na výstavbu moderných futbalových štadiónov. 50 000 štadión so zaťahovacou strechou na ktorom by sa mohlo hrať finále LM bol nakoniec len symbolom megalomanstva Alexandra Rezeša. Na druhej strane nový dvadsaťtisícový štadión pre MFK sa zdal byť hotovou vecou. Stavať ho mala z veľkej časti súkromná firma, ktorá v nedávnej minulosti zrekonštruovala štadión Slávie v pražskom Edene. Poslanci odsúhlasili predaj pozemkov pri Cassosporte, avšak... Posledná správa na oficiálnom webe klubu má názov: Štadión sa v dohľadnom čase nezačne stavať. Je z novembra 2009. 1.FC aj MFK tak svoje úspechy oslavovali na štadióne spomenutom v bode 5.
  4. Štadión Lokomotívy – Uznajme, že čo sa týka športových podujatí, je štadión v Čermeli vhodný na konské dostihy a nie na futbal. Tribúny sú ďaleko od ihriska, z nižších radov je výhľad na hru príšerný až žiadny. Strechou je zakrytá iba hlavná tribúna, teda asi 10% z celkovej kapacity sedadiel. Košičania zvyknutí na pohodlie Steel arény si odvykli od používania prenosných záchodov, zatvorených bufetov alebo od brania ohľadu na nepriaznivé počasie. Navyše nikto nechce riskovať, že ak náhodou príde vyššia návšteva, bude musieť sedieť na sedadle, z ktorého nebude mať prehľad o tom čo sa deje na druhom konci ihriska.
  5. Strata záujmu - Niekto by si možno mohol pomyslieť, že po spomínaných úspechoch nastal v meste futbalový ošiaľ. Pripomeňme len, že na posledný zápas LM proti Feyonordu Rotterdam nebolo zvedavých ani 2000 divákov. Po vypredanom zápase s AS Rím, prišlo na nasledujúci ligový zápas so Senicou približne 900 divákov.

Nemanja Matič ešte drese MFK KošiceĎalším spoločným bodom by mohol byť zánik. V Košiciach tomu nasvedčuje návštevnosť, výsledky, finančná situácia a zahmlievanie okolo diania v klube. Podolák síce zaplatil 100 000€  za prenájom Čermeľa do konca kalendárneho roka, ale súčasná situácia začína byť neúnosná a povráva sa, že MFK vstupuje do svojej poslednej jarnej časti ligy v histórii.

Ku klubu sa macošsky začína správať aj mesto, ktoré nie je len sponzorom, ale aj riadnym a významným akcionárom. Robí tak aj na žiadosť verejnosti, ktorá nechce dotovať klub, ktorý za predaj N. Matiča do Chelsea Londýn musel viac ako polovicu prestupovej čiastky poslať na účet hráčovho agenta.

Ideálne by bolo, ak by mesto predalo svoje akcie do rúk súkromného podnikateľa. Klub by mal urýchlene začať s výstavbou nového, kultúrneho štadióna. Nech sa však nerozpráva o žiadnych megalomanských super-arénach. Nemusí stáť 28 miliónov € (ako plánovaný štadión MFK s kapacitou 20 000). Košiciam a Corgoň lige postačí aj polovičná kapacita s polovičnou cenou. Pokiaľ sa nepostaví, mal by sa klub vzdať drahej Lokomotívy, priemerne zaplnenú z 10% kapacity aj za cenu, že by musel nastupovať v nižšej súťaži. O pokles návštev, či zhoršenie kvality kádra sa nemusíme obávať, horšie ako teraz to už nebude. Do klubu by mali prísť ľudia, ktorý rozumejú marketingu a financiám.

A určite by sa mal zmeniť idiotský názov. Fanúšikovia by privítali návrat k tradičnej značke VSS. Klub sa musí identifikovať a prezentovať nejakú myšlienku. Môže stavať napríklad na tom, že takmer celý káder tvoria hráči z domáceho regiónu. Je treba konať rýchlo, aby sa Košice nestali prvým mestom, v ktorom priebehu 8 rokov zaniknú dva kluby, s účasťou v niektorom z európskych pohárov.

Autor: Jaroslav Paľa

Galéria k článku

VŠA<br />Adrián Byrtus

VŠA
Adrián Byrtus

VŠA<br />Adrián Byrtus

VŠA
Adrián Byrtus

VŠA<br />Adrián Byrtus

VŠA
Adrián Byrtus

VŠA<br />Adrián Byrtus

VŠA
Adrián Byrtus


(C) 2012, Autorské práva tvojden.sk a jeho redakcia. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu ( okrem povoleného zdieľania ) tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu tvojden je výslovne zakázané.

Váš názor a názory iných Váš názor a názory iných


Nikto ešte svoj názor neuverejnil. Skúste rozprúdiť diskusiu Vy.