14:01

ČlánkyOnline zábava


Na sobotné doobedie II.

02.03.2011 15:12  /   1

Pri tejto hre Vám vytečú nervy skôr, ako vám vykypí voda z hrnca so zemiakmi na gulášovú polievku.

 |

História týchto hlavolamov siaha až do starej Číny, kde sa podobný mechanizmus - trick lock - používal na zabezpečenie zásuviek šperkovníc. Riešenie, reps. otvorenie takejto mechanickej skladačky sa podobá predvádzaniu čarojedníckeho triku, odtiaľ názov "trikové zámky".
V podstate ide o mechanické puzzle, pri riešení ktorého je cieľom nájsť taký postup posúvania a odoberania dielcov, aby sme nakoniec mali skladačku rozobratú a potom ju treba opať poskladať. Úroveň obtižnosti je je zvyčajne posudzovaná podľa počtu ťahov potrebných na odstránenie prvého dielca puzzle.

V Európe sa tieto hlavolamy začali presadzovať až na začiatku 18-teho storočia. V 19. storočí prevzali trh japonci, ktorí vytvárali skladačky rôznych tvarov - zvieratá, domy, iné objekty. Západný svet sa točil len okolo geometrických tvarov.

Bill Cutler začal s analýzov všetkých "čínskych drevených uzlov" pomocou počítača. Od októbra 1987 do augusta 1990 bolo analyzovaných všetkých 35 657 131 235 variantov. Výpočty boli vykonané na niekoľkých počítačoch súčasne, na jedinom počítači by táto analýza trvala 62 a pol roka.

Začítali ste sa? Choďte skontrolovať tie zemiaky. A nezabudnite v diskusii spomenúť, ktorý level vás potrápil najviac.

Galéria k článku


(C) 2012, Autorské práva tvojden.sk a jeho redakcia. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu ( okrem povoleného zdieľania ) tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu tvojden je výslovne zakázané.

Názory iných Váš názor a názory iných


1.

admin o 01:29 05.03.2011

ja som zatial zamrzol v 19tom leveli. ten je poriadna tazoba. ale potrapila ma aj 8 a 14

Váš názor Váš názor