14:01

ČlánkyTechnikaMobilné zariadenia


Nový iPad a iné tablety

04.03.2011 15:20  /   0

Steve Jobs, šéf Applu, predstavil v stredu v San Francisku nový iPad 2. iPad nie je však jediným hráčom na poli tabletov, preto si v tomto článku predstavíme aj ďalšie dva tablety, ktoré majú šancu Apple v tomto segmente poraziť.

iPad | apple.com

iPad | apple.com

iPad 2 je ľahší a tenší

Nový prírastok do rodiny dotykových zariadení Applu, bude o 33% percent tenší ako jeho predchodca a o 15% ľahší. Čo sa týka ďalších súčastí nového zariadenia, tak nechýba 9,7 palcový multi-dotykový displej, wi-fi modul, bluetooth modul, mikrofón, reproduktory a v prípade špeciálneho 3G modelu zabudovaný 3G modul. K novinkám, ktoré tento model prináša, patrí nový čip Apple A5, ktorý obsahuje celý výpočtový výkon zariadenia. Nachádza sa v ňom dvoj-jadrový procesor tikajúci na frekvencii 1GHz, grafická karta, ktorá by mala poskytovať až 9-krát vyšší výkon ako čip zo starého iPadu a 512MB operačnej pamäte. Na uloženie dát vám Apple, ako obvykle, ponúkne 16GB, 32GB alebo 64GB v závisloti od modelu a ceny. Novinkou nieje ani batéria, ktorá s klasickými 25 Wh ponúkne 10 hodinovú výdrž. Medzi milé prekvapenia patria rovno dve kamery (jedna predná a jedna zadná), vďaka ktorým bez problémov uskutočníte video hovor s milovanou osobou alebo so šéfom. Čo sa týka rozmerov, tak tu je zaujímavá, už spomínaná, úspora oproti staršej verzii iPadu. Hrúbka iPadu 2 je 8,8 mm, čo je o pol milimetra menej ako u iPhonu 4. Hmotnosť bude 601g v prípade modelu bez 3G modulu a 613g, keď sa bez stáleho pripojenia na internet nezaobídete. Cena nového iPadu začína na 499$ a na americký trh sa dostane už 11. marca, u nás na Slovensku si samozrejme budeme musieť počkať o niekoľko týždňov dlhšie.

iPad iPad

To však nieje všetko, čo Apple v San Francisku predstavil. Medzi zaujímavú novinku patrí tzv. Smart Cover, ktorý výrazne zjednoduší a spríjemní prácu s iPadom. Jedná sa o obal, ktorý je zároveň aj stojanom. Názornejšie bude video:

Motorola Xoom, porazí iPad?

Menej žhavou novinkou je tablet Motorola Xoom. Motorola tento tablet predstavila už v januári na CESe 2011. Tu tablet vyhral cenu najlepšieho gadgetu a predstavil nový systém od Googlu Android 3.0 Honeycomb a platformu od Nvidie Tegra 2. Nový Android 3.0 je špeciálne upravený pre veľké displeje tabletov a čip Tegra 2 poskytuje dvoj-jadrový 1GHz procesor a grafický výkon, ktorý zvláda natívne prehrávanie 720p HD videa. Xoom obsahuje 10,1 palcový multi-dotykový dispej a všetky dnes používané bezdrôtové technológie (wi-fi, bluetooth, 3G + bezplatný upgrade na 4G). Tiež nechýbajú dve video kamery (zadná s bleskom a predná bez blesku), 32GB vnútornej pamäte (+ microSD slot pre až 32GB karty). Batéria zabezpečuje až 10 hodinovú výdrž. Rozmery sú o niečo väčšie ako u iPadu, čo je vzhľadom na väčší displej pochopiteľné. Hrúbka zariadenia je 13 mm a jeho hmotnosť je necelých 726 g. Cena tabletu je 799,99$ a na americký trh dorazil už pred pár týždňami.

Motorola Xoom Motorola Xoom

HTC Flyer s HTC Sense

Trh tabletov sa stáva veľmi atraktívny, svedčí o tom aj HTC Flyer, čo je prvý tablet od známej firmy HTC. Tento tablet je unikátny svojim iba 7 palcovým displejom a stylusom, ktorý je možné využiť, ako maliarsku pomôcku alebo ako jednoduchý zvýrazňovač textu na displeji. Flyer, rovnako ako Xoom, používa operačný systém Android. HTC k tomuto systému tradične dodáva svoje prostredie HTC sense, ani v tomto prípade tomu nieje inak a HTC Sense je špecialne upravený pre požiadavky tabletu. Tablet obsahuje dve kamery, 1,5 GHz procesor, 1GB operačnej pamäte a až 32GB úložného priestoru (+ microSD slot). Medzi podporovanými bezdrôtovými technológiami nechýba GPRS, wi-fi, bluetooth 3.0 a GPS. Tablet obsahuje menší displej ako iPad a Xoom a preto je jeho výška a šírka menšia, no hrúbka je až 13,2 mm, čo je viac ako má robustný Xoom. Hmotnosť je však iba 420 g. Cena tabletu zatiaľ nebola stanovená a jeho uvedenie na trh bude v prvom polroku 2011.

HTC Flyer HTC Flyer

Trh s tabletmi sa bude v nasledujúcich mesiacoch určite zväčšovať. Najväčšiu šancu presadiť sa má jednoznačne iPad, ktorý je výborne prezentovaný marketingom Applu. Ďalšie zariadenia vsádzajú na rastúcu popularitu platformy Android, ktorá si už v USA získala najväčšie zastúpenie na trhu.

Galéria k článku

iPad<br />apple.com

iPad
apple.com

iPad<br />apple.com

iPad
apple.com

HTC Flyer<br />htc.com

HTC Flyer
htc.com

HTC Flyer<br />htc.com

HTC Flyer
htc.com

Motorola Xoom<br />amazon.com

Motorola Xoom
amazon.com

Motorola Xoom<br />amazon.com

Motorola Xoom
amazon.com


(C) 2012, Autorské práva tvojden.sk a jeho redakcia. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu ( okrem povoleného zdieľania ) tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu tvojden je výslovne zakázané.

Váš názor a názory iných Váš názor a názory iných


Nikto ešte svoj názor neuverejnil. Skúste rozprúdiť diskusiu Vy.